RECENZE: Z Adamova do Křtin s výkladem
Tohle není úplně obyčejný průvodce. Už jen proto, že jej vydala univerzita. Tenhle vám nesdělí pouze to, co na místě najdete a kam se nejlépe vydat. Podá vám víc souvislostí. Mnohem víc.
Co víme o střední části Moravského krasu? Že jde o oblast Josefovského a Křtinského údolí, jejichž úhrnná délka je asi 10 kilometrů. A kdyby se snad někomu zdálo, že za pozornost zde stojí jen Býčí skála, Výpustek a Vysoká pec Františka, 20 autorů tohoto průvodce ho přesvědčí o opaku.
Největší prostor má geolog a paleontolog Rudolf Musil. Slovo ale dostali například i archeolog Ústavu Anthropos Martin Oliva, historik Technického muzea v Brně Ondřej Merta či jeskyňář z Býčí skály Jiří Svozil. Každý se věnuje své problematice pro daná místa, tu v kratší, tu v delší pasáži.
Bylo by přitom chybou domnívat se, že odborností autorů bude průvodce hůř srozumitelný pro širokou veřejnost. Bez obav, jsou tu i obrázky. Příspěvky jsou sice psány s nezbytnou vědeckou přesností, ale mnohdy i velkou dávkou poetiky a svérázného humoru.
Mám za to, že i ti, kteří se této oblasti věnují, se o ní dozvědí něco nového. Bez nadbytečných fabulací a historek, jak to mnohdy známe z komerčně pojímaných průvodců, které spíš jen hojně opisují z těch předchozích.
My, prostí návštěvníci, můžeme díky tomuto průvodci jen žasnout, co všechno se mezi Adamovem a Křtinami v minulosti, vzdálené i blízké, událo. Jaká je zdejší prehistorie lidského rodu. Dozvíme se, jaká zvířata zde žila kdysi dávno a jaká dnes. Co přispělo k rozvoji, ale i devastaci zdejší krajiny. Čím vším je právě tento úsek Moravského krasu tak výjimečný, že je dobré věnovat mu pozornost.
Významnou část průvodce zabírá i geologie obou údolí. Samozřejmě že zde nemůže být všechno, je to zkrátka souhrn toho nejpodstatnějšího. Na zbytek upozorňují odkazy k literatuře. Například pro interpretaci dodnes zcela nevyjasněného účelu i nálezové situace Wankelem objeveného pohřebiště v Býčí skále.
Za velké plus knihy považuji i to, že pojednává o oblasti, která leží mimo hlavní turistická lákadla Moravského krasu jako propast Macocha s Punkevními a Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi. Moravský kras totiž nejsou jen jeskyně. Z těch uvedených v průvodci je z těch větších přístupná pouze jeskyně Výpustek. Náhradou za toto "ochuzení" nám budiž přehled dalších krasových zajímavostí. Pozoruhodností, jež jsou jinak návštěvníkům mnohdy skryty.
Přitom stačí jen vystoupit z auta, autobusu nebo slézt z kola a na chvíli se vzdát silnice, jež se těmito údolími klikatí jako had. Nechat se vést lesní pěšinou a GPS souřadnicemi v průvodci. Jen pozor na rozeklaný jazyk silnice u osady Josefov, lákající nás nahoru na Olomučany a do Rudic. Nebo si tím směrem dát pauzu a vrátit se sem jindy. Znova. A znova a znova. Průvodce má 340 stran.
Moravský kras. Průvodce Josefovským a Křtinským údolím.
Rudolf Musil a kolektiv
Masarykova univerzita, 2019
Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 05/19
Přidejte k článku první komentář >>
Skrýt formulář <<
Přidejte svůj kometář k článku: