Výstavy

Zveřejněno dne 2. 5. 2019
Laterna magika: Dekonstrukce a aktualizace
Divadlo, film, výtvarné umění, tanec. Laterna magika je mnohovrstevnatý fenomén, multi/médium, komponovaná estráda i politikum. Nová výstava v Domě umění města Brna nechce jen rekonstruovat slavná představení, ale skutečně nahlédnout do útrob Laterny magiky, do jednotlivých vrstev, z nichž byla složena - a prostřednictvím dekonstrukce tento fenomén aktualizovat pro dnešní publikum.Projekt kurátorek Kateřiny Svatoňové a Lucie Česálkové, který vznikl ve spolupráci s Národním filmovým archivem, není jen statickou zprávou o historii jednoho českého divadelního "zázraku". Návštěvníci brněnského Domu umění budou moci do Laterny magiky skutečně vstoupit, zažít a pochopit podstatu multimediálního představení a seznámit se s principy multimediální koláže, filmových experimentů a triků, fungování polyekranů a splitscreenů, užívané například v reklamě, dokumentárním filmu či videoartu.

Vystavené "obrazy" budou však rámovány i ryze současnými uměleckými projekty, které využívají obdobné principy zobrazování. Tyto nové projekty jsou připraveny ve spolupráci s Institutem intermédií při ČVUT, pro výstavu vznikne virtuální realita a bude představena práce na programu na detekci pohybu.

Zapojí se i současní umělci a umělkyně (například Zbyněk Baladrán, Jiří Žák, Michal Kindernay, Markéta Kuttnerová, Jozef Mrva). Výstavě předcházel čtyřletý výzkum, díky němuž bude zveřejněn unikátní, dosud nepublikovaný vizuální materiál, využívaný pro specifická multimediální představení Laterny magiky.

V Domě umění můžete výstavu navštívit od 21. května do 28. července 2019, "pootevřena" bude však už v sobotu 18. května 2019 během brněnské Muzejní noci!

Laterna magika: Dekonstrukce a aktualizace
Dům umění města Brna
21. května – 28. července 2019
www.dum-umeni.cz

Redakce
Článek otištěn v Kult 05/19
 Přidejte k článku první komentář >> 


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+