Hudba

Zveřejněno dne 23. 4. 2019
ROZHOVOR: Monkey Business
Nejznámější tuzemská funky formace vydala loni na podzim nové úspěšné album, na které přizvala i hudebníky světového formátu jako pozounistu Freda Wesleyho či saxofonistu Tivona Pennicotta, a záhy se vrhla do víru koncertování. Monkey Business nedávno vyměnili zpěvačku, na počátku roku zvítězili v hudebních cenách Anděl jako Skupina roku 2018 a v rámci jarního turné po českých a moravských klubech zavítají letos v květnu také do Brna na Flédu. Jejich zpěvák a nejvýraznější tvář Matěj Ruppert nám ve svém nabitém harmonogramu zodpověděl několik otázek.


Proč jste se rozhodli pojmenovat poslední album zrovna Bad Time For Gentlemen? Byly původně ve hře i jiné názvy?
Je to vždycky proces a vývoj, takže padaly různý hovadinky, ale myslím si, že k názvu Bad Time For Gentlemen prostě není třeba nic dodávat (smích).

Bylo někdy v minulosti (naší země či vůbec) konkrétní období, o kterém byste řekl, že to byl skutečně dobrý čas pro džentlmeny?
Těžko říct, hovoří se často o první republice, ale myslím, že i první polovina devadesátých let byla taková radostnější... Ale možná to bylo tím, že jsem byl mlád a začal objevovat opačné pohlaví (smích).

Nejvýraznější změnou je pro kapelu nová zpěvačka Tereza Černochová. Zajímalo by mě, zda to znamená změnu i pro Vás coby hlavního mužského zpěváka. Musíte někde přidat nebo naopak ubrat, než když jste zpíval dohromady s Tonyou? Přece jen má každá dost jiný hlas. Jak byste popsal Vaše "souznění" s Terezou?
S Terezou je to od začátku dobře namazaná mašina, známe se opravdu dobře a dlouho jsme velcí kamarádi i mimo kapelu, takže to jde samo!

Vaše koncerty oplývají energií. Jak se Vám a ostatním členům kapely daří po slezení z pódia vypnout a "přestat blbnout"? Býváte vyčerpaní, anebo i potom jedete soukromě dál?
Po koncertě to vypadá asi takhle: sedíme v šatně, popíjíme pivko, klábosíme, a protože už máme manželky a rodiny, chováme se už jako gentlemani (smích)!

Jako kapela jste vyhlášení také střídáním kostýmů a převleků. Je nějaký, který jste si obzvlášť užíval? Máte dejme tomu své TOP 3?
Mezi tři nejoblíbenější patří: Skaut, Nevěsta, Latex.

Existuje naopak vůbec něco, do čeho by Vás nikdo nikdy nenavlíkl?
Jednou jsem měl na sobě takovýho jakoby broučka, a to bylo fakt peklo. To už bych nikdy nechtěl!

Můžete prozradit, co jste připravili pro novou koncertní šňůru? Co myslíte, že tentokrát ocení skalní i neskalní fanoušci?
Hrajeme sedm nových písní a před každým koncertem se věnujeme novému tantrickému cvičení semenomanasaku!

Máte koncert přizpůsobený i tomu, kde hrajete? Jinými slovy, je rozdíl mezi vystoupením v Brně a například v Humpolci?
Každý koncert je originál, na to se připravit v podstatě nejde (smích).

Monkey Business založil v roce 1999 hudebník a skladatel Roman Holý. Kromě něj jsou jejími členy Matěj Ruppert (zpěv), Tereza Černochová (zpěv), Ondřej Brousek (klávesy), Oldřich Krejčoves (kytara), Pavel Mrázek (baskytara) a Martin Houdek (bicí). Kapela má na svém kontě 8 studiových alb a 14 cen Anděl.

Foto: Jan Janda

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 04/19
 Přidejte k článku první komentář >> 


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+