Time out

Zveřejněno dne 15. 3. 2019
Židovská obec zve na pietní akt
V noci z 16. na 17. března 1939, v předvečer návštěvy Adolfa Hitlera v Brně, se rozhodli brněnští nacisté, že pro Vůdce nachystají dárek. Zapálili Velkou synagogu, nejviditelnější symbol a centrum židovského života ve městě.Legenda praví, že když dorazil Hitler vlakem na Hlavní nádraží, stoupal ještě dým k nebi jako hrozivá předzvěst toho, co mělo přijít. Prosperující židovská obec měla před válkou v Brně skoro 13 000 členů, po válce 840.

Brněnská radnice rozhodla na jednom ze svých prvních zasedání po osvobození o zbudování památníku na místě bývalé synagogy. Tento slib nebyl nikdy naplněn. Tuto neděli uplyne od vypálení synagogy 80 let. A my jsme přesvědčeni, že čas k důstojnému uctění památky bývalých spoluobčanů nevypršel. Pokud si myslíte totéž, přijďte prosím v neděli 17. března 2019 v 11.00 na místo, kde Velká synagoga stávala – na roh Přízové a Spálené ulice. Položíme květiny na prázdné místo, které stále čeká...

Promluví brněnský radní pro kulturu Marek Fišer, předseda Židovské obce Brno Jáchym Kanarek a rabín Štěpán Kliment. Na housle zahraje Eva Škodová.


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Maciej Szymanowicz
Skřítci
CPress
Že skřítci existují, o tom není pochyb. Občas nám pomáhají, občas nás trochu škádlí. Odkud ale pocházejí, kde žijí a jak je můžeme najít? Jejich život je pro nás stále opředen tajemstvím. Ale s tím je teď konec! Poznejte, jak se skřítci pohybují, čím se živí, kde nás nejraději zlobí, jaké jsou jejich koníčky, záliby nebo sporty, ve kterých jsou nejlepší… a mnohem, mnohem víc!
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+