Hudba

Zveřejněno dne 4. 3. 2019
JazzFestBrno láká na premiéru trumpetisty Crokera
Brněnské jaro bude už poosmnácté patřit jazzu. Festival JazzFestBrno zahájí 13. března 2019 v Sono Centru koncert amerického saxofonisty Branforda Marsalise. Marsalis na začátku osmdesátých let vtrhl na scénu jako saxofonista, přinášející novou energii a úctu k jazzové tradici. Pro jazz nadchl zástupy nových fanoušků. Ani se třemi Grammy ve své sbírce však neusíná na vavřínech a dál rozvíjí svůj talent a rozšiřuje hudební obzory sobě i svým posluchačům.Druhý festivalový večer 16. března 2019 v Divadle Husa na provázku přinese posluchačům verše polského básníka Juliana Tuwima, které zhudebnila přední česká trumpetistka Štěpánka Balcarová společně s polskou zpěvačkou Małgorzatou Hutek. Kontrast vytvoří druhý koncert večera v podání amerického trumpetisty Theo Crokera, který ve své tvorbě využívá prvky hip hopu a funku. Brněnský koncert bude jeho českou premiérou a zároveň jedinou zastávkou v České republice v rámci jeho evropského turné.

"Kdo má rád hudební experimenty, kterým nechybí vysoká umělecká kvalita, rozhodně by měl vyrazit do Husy na provázku i o den později na sólový koncert amerického trumpetisty Petera Evanse a brněnského saxofonisty Pavla Zlámala s jeho početným Divergent Connections Orchestra," láká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Další březnový program nabídne zahraniční hvězdy Billyho Cobhama a Juliana Lage, brněnské kapely The Abs a Peter Korman Quintet a také nový off-programový večer Tension, který představí hudebníky, pohybující se na pomezí jazzové a elektronické scény.

JazzFestBrno 2019
Brno
13. března – 30. dubna 2019
www.jazzfestbrno.cz

Radek Babička
Článek otištěn v Kult 03/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ondřej Kundra
Vendulka. Útěk za svobodou
Paseka
Když známý československý fotograf Jan Lukas zmáčkl spoušť svého aparátu, mělo Vendulce Voglové zbývat několik měsíců života. Fotografie, která později udělala z dvanáctiletého děvčete symbol holokaustu, přitom nemusela vůbec vzniknout. Vendulka byla Židovka a Lukas se bál konspiračně pořízené snímky vyvolat. Kdyby u něj nacisté fotografii našli, skončil by stejně jako Vendulka a její rodina v koncentráku. Po téměř osmdesáti letech se novináři Ondřeji Kundrovi podařilo Vendulku Voglovou najít v USA, kam po válce emigrovala, a přesvědčit ji, aby o svém pohnutém životě a přátelství s fotografem Janem Lukasem vyprávěla.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+