Výstavy

Nikola Tesla, Srbsko, fyzika, génius, elektřina, elektrotechnika, vynálezy, Technické muzeum Brno, Edison,

Zveřejněno dne 27. 3. 2019
RECENZE: Mimochodem Tesla
Tato výstava má podtitul: Muž, který rozzářil svět. Je to však spíš jen stručná připomínka skutečného génia elektřiny. V celé budově Technického muzea totiž zabírá jen úzké místo na ochozu u zábradlí. Jakoby navíc. Jako doplněk.Nikola Tesla je můj oblíbenec. Pravda, v dětské naivitě jsem obdivoval jako všichni spíše Edisona, jenž je všeobecně vnímán jako ztělesnění elektrického pokroku. Dnes vím, že to byl spíš velmi schopný organizátor, zatímco Tesla byl ryzí vynálezce. Se vším nepraktickým, co k tomu přináleží.

Výstavu sestavili v Teslově muzeu v Srbsku, odkud pocházel. Proto možná udiví její strohost, minimálně s ohledem na to, že jde o génia. Čítá jen deset informačních panelů. Sice oboustranných a s překladem do angličtiny, ale i tak. K tomu dva Teslovy vynálezy a dvě televize, na kterých jedou smyčky němé videosekvence.

Dozvíte se zde podrobnosti z Teslova života. O milnících jeho dráhy vynálezce, životních zvratech, úspěších nebo nezdarech. Včetně "legendárního" zklamání z Edisona. Toho původně, jako mnozí jiní, velmi obdivoval. Ovšem pak od něj po roztržce odešel a odborností jej ještě předstihl.

Chtělo by to asi více praktických ukázek jeho práce. Jenže, jak už bylo zmíněno, výstava není původně brněnská. Dočtete se o vynálezcových názorech na společnost (pokrok, války), ženy (třeba proč se nikdy neoženil) nebo o jeho výstřednostech. Zkrátka génius jako on uvažoval jinak než mnozí ostatní a pochopit jej není snadné.

Výstava vám zabere zhruba hodinku času. Vzhledem k výši vstupného, které platí pro celé muzeum, doporučuji rezervovat si na Teslu víc času. Spíše než sem jít jen tak mimochodem a pouze na něj, jako se to povedlo mně.

Nikola Tesla: Muž, který rozzářil svět
Technické muzeum Brno
19. prosince 2018 – 28. dubna 2019
www.technicalmuseum.cz


Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 03/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Nikola Tesla, Srbsko, fyzika, génius, elektřina, elektrotechnika, vynálezy, Technické muzeum Brno, Edison,
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jordan B. Peterson
12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu
Argo
Co by měl znát každý člověk v moderním světě? ptá se renomovaný psycholog Jordan B. Peterson a jeho odpověď v sobě jedinečně propojuje odvěké pravdy a ohromující objevy nejsoučasnějšího vědeckého výzkumu. Dokáže být vtipný, překvapivý a vždy objevný. Vysvětluje nám, proč nebránit dětem v nebezpečných kouscích na skateboardu, jak hrozný osud čeká člověka, který příliš rychle kritizuje, je pomstychtivý, nenávistný a arogantní; a proč bychom měli pohladit každou kočku, kterou potkáme na ulici. Peterson rozebírá (sebe)kázeň a svobodu, dobrodružství a zodpovědnost, smysl života i víru v Boha; dospívá k 12 navenek jednoduchým poučkám, za nimiž se skrývají hluboké poznatky a dalekosáhlá poučení o tom, jak vést správný život. Rozbíjí otřepané poučky týkající se vědy, víry a lidské přirozenosti a proměňuje a povznáší mysl i ducha svých čtenářů.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+