Knihy

Zveřejněno dne 8. 2. 2019
Dívka z Marsu zachraňuje svou rodinu!
Napínavé dobrodružství a řádná porce romantiky, ale i politické intriky a v neposlední řadě Napoleon ve vesmíru. Že vám spojení podobných témat a žánrů připadá bláznivé? To však rozhodně neznamená, že nemohou dohromady fungovat na výbornou. Americký spisovatel David D. Levine vás o tom ve svém zásadním románu Arabella ve vesmíru milerád přesvědčí. Zakoupíte jej v e-shopu Knihy Dobrovský.Už od doby, kdy si Isaac Newton všiml bubliny stoupající ze své lázně, toužilo lidstvo objevovat hvězdy. Když anglický král Vilém III. na konci 17. století pověřil kapitána Williama Kidda, aby vedl první výpravu na Mars, dokázal tím, že cestování vesmírem je nejen možné, ale i rentabilní a výnosné.

Nyní, o sto let později, je plantáž ve vzkvétající britské kolonii na Marsu domovem Arabelly Ashbyové, mladé ženy, která tu spokojeně vyrůstá. Avšak dny strávené prací na složitých strojích se svým otcem nebo sledováním bratra Michaela a marťanské chůvy příliš neodpovídají způsobům anglické dámy. To se její matka snaží za každou cenu napravit. Rozhodne se proto, že dcerku přestěhuje do exotického světa, jaký ještě nikdy neviděla: do Londýna v Anglii.

Když ale dojde k sérii událostí, které mohou ohrozit její domov na Marsu, Arabella se rozhodne, že učinit správnou věc je mnohem důležitější než se chovat podle bontonu. V převleku za chlapce se připojí k posádce lodi Diana a setká se zde se záhadným kapitánem, kterého zaujme její zručnost v mechanických výtvorech. Aby zachránila svou rodinu, musí teď už zvládnout jen pár maličkostí: přežít námořní válku zuřící mezi Británií a Francií, naučit se řídit loď a poradit si se vzpurnou posádkou.

Americký autor sci-fi literatury David D. Levine (*1961) se ještě před Arabellou z Marsu zapsal do povědomí žánrových fanoušků jako vítěz prestižní ceny Hugo za Nejlepší krátký příběh, pojmenovaný jazykolamem Tk'tk'tk. Velkou pozornost věnuje faktické stránce popisovaných jevů. Nejspíš i kvůli tomu například v roce 2010 strávil celé dva týdny ve vědecky vysoce náročné simulaci osídlení Marsu.

Sám vidí Arabellu z Marsu jako pokračování literárních tradic, sahajících docela hluboko do minulosti. „Uvědomuji si paralely mezi Arabellou a třeba Robinsonem Crusoe nebo příběhy z mořských výprav, populárními hlavně v 19. století. Zároveň se jedná o příběh ovlivněný i ryze moderní vědeckofantastickou literaturou,“ nechal se slyšet, když  Arabella z Marsu, která už se pro svůj úspěch dočkala i dvou pokračování, vyšla v červenci 2016 poprvé.

Díky nejnovějšímu titulu z Edice Knihy Omega se teď mohou se sympatickou hrdinkou seznámit i čeští čtenáři.

Arabella z Marsu
David D. Levine
Omega, 2019
www.knihydobrovsky.cz

Redakce
Článek otištěn v Kult 02/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Dražan, Marek Hilšer
Tango pod Hradem
Zeď
Marek Hilšer otevřeně vypráví o tom, proč se rozhodl vstoupit do politiky, zamýšlí se nad stavem české společnosti, mluví ale také velmi upřímně o sobě, o své rodině, o složitých vztazích s rodiči, o emigraci a o návratu po listopadu 1989 zpět do rodného Chomutova. Nabízí unikátní pohled do zákulisí prezidentských voleb z první ruky. Přibližuje první zkušenosti z parlamentu. Jeho život je ovšem vedle politiky také lékařský výzkum. Specializuje se na nádory mozku, učí studenty, jezdí na lékařské mise do Afriky. Když se nevěnuje politice nebo vědě, patří kromě ženy a dcery k jeho největším vášním lezení po skalách a tango, za kterým jezdí do vyhlášených klubů po Evropě. A aby toho nebylo málo, stal se ještě včelařem. O tom všem vypráví v knížce.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+