Hudba

Zveřejněno dne 25. 12. 2018
Report z turné Evolucie
Lucie patří mezi ty kapely, které jsou schopny svými starými hity vyplnit prakticky celý večer, aniž by zahrály cokoli nového. Tohle sice není případ turné EVOLUCIE, ale i tak byly nové songy z nového stejnojmenného alba vlastně spíš takové řekněme záložky.Slyšel jsem, že koncert v Brně 17. listopadu 2018 byl přidaný před ten původní. Proto se jej nepodařilo vyprodat? Prázdnotou zející tribuny těsně u pódia někdejší brněnské haly Rondo, dnes DRFG Areny, byly doslova smutné. To samotný koncert byl o poznání veselejší, i když místy možná trošku rozpačitý.

Tak například Robert Kodym se asi v polovině show rozpovídal o výročí 17. listopadu. Přesnější by přitom možná bylo napsat "rozblábolil". A to tolik, až ho chtěli lidé vypískat. No, byla to dlouhá řeč, i když asi zároveň vata, oddech pro ostatní na pódiu. Ale třeba by to bývalo šlo vyplnit povedeným sólem P. B. CH. Ten se na koncertě tradičně skoro neprojevoval. Jen si tak hrál a občas popošel po pódiu.

To Michal Dvořák se zapotil o poznání víc. Nejen svým výkonem klávesáka a pohybem mezi ostatními, ale především právě on asi zápolil se zvukem. Jednak v odposlechu, ale i s technikou celkově. Přesto vystoupení dominovaly spíš Kodymova kytara a Kollerových (Davida a jeho syna Adama) bicí. 

Některé kytarové efekty, pravděpodobně míněné jako dohrávky, paradoxně působily chvílemi spíše jako echo ze špatně postavených reproduktorů. Možná i proto se Michal Dvořák přesunul v písničce Pohyby pro svá "sóla" dozadu na stage.

Výprava koncertu byla, jak už to u velkoformátové Lucie bývá, přímo velkolepá! Nechyběly ani kouřové efekty či ohňová děla. A vzhledem k tomu, že horko z plamenů bylo cítit až deset metrů před pódium, muselo být nahoře nejspíš veselo. 

V jedné reportáži jsem četl, že obraz na obřím plátně za účinkujícími není úplně synchronní s tím, co se děje na pódiu. Na obranu kapely bych uvedl, že šlo spíš o ilustraci toho, co se děje na pódiu, pro ty, kdo stáli příliš daleko, aby alespoň něco v detailu viděli.

Pro mnohé nebyla překvapením úvodní slova frontmana kapely Davida Kollera, namířená proti komunistům. Asi tušíte, že to nebyla zrovna slova chvály a taky to zřejmě nebylo jen tím, že bylo zrovna 17. listopadu. On je prostě fakt nemá rád! 

Možná proto je závěrem koncertu, před písní Oheň, jež začíná slovy "Už se nechcem nikdy vracet", poslal znovu do patřičných míst. Za mohutného aplausu publika, ve kterém byly i děti. Doslova! Viděl jsem pár asi 10letých, které na ploše pod pódiem z koncertu, snad krom zvuku, asi moc neměly. Možná šlo o novou generaci fanoušků, ovšem už v tomto věku?!

Nové písně byla opravdu spíš záložkami. Na koncertu jich zaznělo zhruba pět. Zčásti to bylo zřejmě i tím, že dlouho avizované album vyšlo fakticky zhruba 14 dní před začátkem turné.

Upřímně si nejsem úplně jistý, zda za to mohla tehdejší euforie vidět Lucii prvně naživo, nebo rychlost, s jakou se koncert přes diváky přehnal. Ale její comeback v roce 2013 se mi zdál zkrátka… lepší?  

I tak ale Lucie na Tour EVOLUCIE ukázala, že jde o prvotřídní kapelu se skvělými písněmi, s kvalitními hity! Střízlivě řečeno, český nadprůměr. Když to člověk srovná s jinými domácími umělci, kteří se třeba i podprůměrný výkon k "nijakým" písním snaží na jevišti vyvážit alespoň tělocvikem, nemůžu tento brněnský koncert hodnotit jinak než kladně.

EVOLUCIE Tour
DRFG Arena
17. listopadu 2018
www.lucie.cz

Robert Žďárský
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Blanka Čechová
Jadranská snoubenka navždy
Opravdu skvělé nakladatelství
Chtěli byste zažít pravou chorvatskou svatbu, kam přijede tři sta hostů, kde se nemluví, nýbrž zpívá, stoly se prohýbají pod vahou laskomin, víno teče proudem - a celé to trvá týden? Jadranská snoubenka, Češka, která se zamilovala ve slunné Dalmácii, právě takovou svatbu chystá a musí se utkat s řadou místních zvyklostí. Občas je skóre těsné, ale láska k rybáři Baldovi, moři a zázračnému kraji nakonec zvítězí.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+