Knihy

Zveřejněno dne 13. 12. 2018
Strhující příběh Bohuslava Kiliana
K osobnostem první Československé republiky patřil i vzdělaný právník, vydavatel exkluzivních společensko-uměleckých revue a svým způsobem dobrodruh Bohuslav Kilian. Životní dráhou muže, který ovlivnil i tvorbu svého synovce Bohumila Hrabala, se dlouhodobě zabývá historik Miroslav Jeřábek. Nyní své výzkumy završil ve čtivé a početnými fotografiemi doprovázené biografii.Kilian prožil dětství a mládí v Židenicích. Už ve středoškolských letech se přátelil s pozdějším malířem evropského formátu Josefem Šímou a budoucím konstruktérem automobilů Břetislavem Novotným. Se svými spolužáky jel na kolech do Itálie (uvažte, v jakém stavu byly tehdejší kola a silnice…), velmi slušně hrál na housle. Jeho další životní kroky vedly do Prahy na Právnickou fakultu tehdejší Karlo-Ferdinandovy univerzity, do Mnichova, kde krátce studoval dějiny umění, a zpět do rodného města.

V knize nacházíme podrobnou sondu do života rodiny Kilianovy, známé pouze částečně z filmu Jiřího Menzela Postřižiny. Nečekané téma představuje finanční kriminalita dvacátých a třicátých let, které objevujeme v pozadí Kilianova neúspěšného podnikání. Cenné jsou kapitoly o časopisech Salon, Měsíc a Der Monat, s nimiž spolupracovali i přední čeští (Karel Čapek, Vítězslav Nezval), němečtí a rakouští (bratři Mannové, Joseph Roth) spisovatelé. Kilian účinně pomáhal německým emigrantům, dodnes přestavuje jediného českého vydavatele, který vstoupil na evropský časopisecký trh. Najdeme v budoucnu někoho, kdo se jej pokusí následovat?

Bonviván Bohuslav Kilian
Miroslav Jeřábek
Legraf, 2018

Redakce
Článek otištěn v Kult 12/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Blanka Čechová
Jadranská snoubenka navždy
Opravdu skvělé nakladatelství
Chtěli byste zažít pravou chorvatskou svatbu, kam přijede tři sta hostů, kde se nemluví, nýbrž zpívá, stoly se prohýbají pod vahou laskomin, víno teče proudem - a celé to trvá týden? Jadranská snoubenka, Češka, která se zamilovala ve slunné Dalmácii, právě takovou svatbu chystá a musí se utkat s řadou místních zvyklostí. Občas je skóre těsné, ale láska k rybáři Baldovi, moři a zázračnému kraji nakonec zvítězí.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+