Knihy

Zveřejněno dne 13. 12. 2018
Strhující příběh Bohuslava Kiliana
K osobnostem první Československé republiky patřil i vzdělaný právník, vydavatel exkluzivních společensko-uměleckých revue a svým způsobem dobrodruh Bohuslav Kilian. Životní dráhou muže, který ovlivnil i tvorbu svého synovce Bohumila Hrabala, se dlouhodobě zabývá historik Miroslav Jeřábek. Nyní své výzkumy završil ve čtivé a početnými fotografiemi doprovázené biografii.Kilian prožil dětství a mládí v Židenicích. Už ve středoškolských letech se přátelil s pozdějším malířem evropského formátu Josefem Šímou a budoucím konstruktérem automobilů Břetislavem Novotným. Se svými spolužáky jel na kolech do Itálie (uvažte, v jakém stavu byly tehdejší kola a silnice…), velmi slušně hrál na housle. Jeho další životní kroky vedly do Prahy na Právnickou fakultu tehdejší Karlo-Ferdinandovy univerzity, do Mnichova, kde krátce studoval dějiny umění, a zpět do rodného města.

V knize nacházíme podrobnou sondu do života rodiny Kilianovy, známé pouze částečně z filmu Jiřího Menzela Postřižiny. Nečekané téma představuje finanční kriminalita dvacátých a třicátých let, které objevujeme v pozadí Kilianova neúspěšného podnikání. Cenné jsou kapitoly o časopisech Salon, Měsíc a Der Monat, s nimiž spolupracovali i přední čeští (Karel Čapek, Vítězslav Nezval), němečtí a rakouští (bratři Mannové, Joseph Roth) spisovatelé. Kilian účinně pomáhal německým emigrantům, dodnes přestavuje jediného českého vydavatele, který vstoupil na evropský časopisecký trh. Najdeme v budoucnu někoho, kdo se jej pokusí následovat?

Bonviván Bohuslav Kilian
Miroslav Jeřábek
Legraf, 2018

Redakce
Článek otištěn v Kult 12/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Zita Pallavicini
Deník šílené markraběnky
Garamond
Zita Pallavicini, dědička starých šlechtických rodů rakousko-uherské monarchie, popisuje ve své knize historii své rodiny, složitosti života aristokracie, své lásky i slabosti se stejnou vášní a provokativní upřímností, s jakou žije i svůj život. Vyskytují se v ní přitažlivé a velkolepé postavy jako její maminka, nádherná excentrická česká hraběnka s tragickým osudem, nebo naivně poctivý dědeček, který si nechal pomaďarštit příjmení z Pallaviciniho na Pálinkáse, aby ho pak po padesátém šestém stejně popravili. V knize hovoří o „rudé hraběnce“ Katince Andrássy i své velké lásce, knížeti Karlu Schwarzenbergovi.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+