Knihy

Zveřejněno dne 1. 12. 2018
Modrá - alarmující novinka od autorky Historie včel
Maja Lunde uchvátila čtenáře svým debutem Historie včel. Nyní je zpět s dalším strhujícím románem - tentokrát pojednávajícím o nedostatku pitné vody. Dokážete si takový svět vůbec představit? Svět, ve kterém je voda cennější než zlato a zásoby potravin se pomalu ale jistě tenčí? Pak se pohodlně usaďte a připravte si sklenici dobrého pití. Při čtení této knihy totiž zaručeně dostanete žízeň.V Modré se prolínají dvě časové linky. První vypráví o Signe, sedmdesátileté dámě, která vyrostla v západním Norsku. Úplně sama se rozhodne přeplout oceán, aby našla muže, jehož kdysi milovala. Druhý příběh nás přenese do roku 2041 za Davidem a jeho malou dcerkou Lou. Jižní Evropa je sužována suchem a válkou a tak se oba snaží uprchnout do bezpečí a najít ostatní členy rodiny. Jenže vydat se na takovou cestu bez vody je téměř sebevražda...

Oba příběhy se protnou ve chvíli, kdy David objeví v opuštěné zahradě starou plachetnici, kilometry vzdálenou od mořského pobřeží. A hádáte správně, že plavidlo nejspíše patřilo Signě.

"Příděly jídla se zmenšovaly. Na hlad jsem si skoro už zvykl. Na kručení v břiše. Chuť na něco, která procházela celým tělem. Myšlenka na čokoládu, špek, kakao se šlehačkou, hranolky, olej na fritování, kachní prsa, lasagne, paštiku, čerstvý chléb, čerstvý chléb jen tak, s máslem."

Modrá je volným pokračováním prvního románu Maji Lunde. Události, které se odehrály v Historii včel, se staly hlavní příčinou zoufalství a válek. Tyto dvě alarmující knihy by se časem měly rozrůst o další sourozence. Autorka se ekologickými problémy aktivně zabývá a pracuje na dalších příbězích s touto tematikou. Plánuje vytvořit celou sérii, ve které se osudy všech postav prolnou. Maja hovoří o jakémsi "Klimatickém kvartetu", což čtenářům napovídá, že hodlá napsat tetralogii. 

Historie včel čtenářům ukázala, co se stane v případě, když všechny včely vyhynou. Málokdo z nás si totiž uvědomuje, jak jsou pro život na planetě Zemi nepostradatelné. V románu se prolínají tři příběhy z různých časových období. Setkává se zde minulost, přítomnost i budoucnost. Není divu, že se kniha bezprostředně po jejím vydání stala bestsellerem a byla přeložena do několika desítek jazyků. 

"Včely jsme tu díky nadměrnému používání pesticidů vyhubili již kolem roku 1980. Tedy již hodně dlouho před kolapsem. A tehdy se začalo s opylováním květů za pomoci lidských rukou."

Modrá
Maja Lunde
Omega, 2018

Redakce
Článek otištěn v Kult 12/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Dražan, Marek Hilšer
Tango pod Hradem
Zeď
Marek Hilšer otevřeně vypráví o tom, proč se rozhodl vstoupit do politiky, zamýšlí se nad stavem české společnosti, mluví ale také velmi upřímně o sobě, o své rodině, o složitých vztazích s rodiči, o emigraci a o návratu po listopadu 1989 zpět do rodného Chomutova. Nabízí unikátní pohled do zákulisí prezidentských voleb z první ruky. Přibližuje první zkušenosti z parlamentu. Jeho život je ovšem vedle politiky také lékařský výzkum. Specializuje se na nádory mozku, učí studenty, jezdí na lékařské mise do Afriky. Když se nevěnuje politice nebo vědě, patří kromě ženy a dcery k jeho největším vášním lezení po skalách a tango, za kterým jezdí do vyhlášených klubů po Evropě. A aby toho nebylo málo, stal se ještě včelařem. O tom všem vypráví v knížce.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+