Výstavy

Jan Šibík, Jan Šibík - 10 let, Stories, Galerie Architektury, Ďábel v nás, Staroměstská Radnice, Reflex

Zveřejněno dne 1. 9. 2018
RECENZE: Šibík v Brně - aktuální a přelomový
Fotografa Jana Šibíka není zapotřebí dlouze představovat. Stačí snad jen říct, že to, co jiní považují za drastické, do toho on vnáší jistý druh poetiky. Unikátní soubor fotografií, jenž je retrospektivou uplynulých deseti let jeho práce, máme nyní v Brně.Sám Jan Šibík se kdysi nechal slyšet, že se do svých snímků snaží dostat něco víc, aby nezobrazovaly jen syrovou realitu. I díky tomu v nich každý najde to své a pozorný divák se třeba i něčemu přiučí. Například že život vnímáme na šířku.

Autorovu předchozí brněnskou výstavu Stories (2014) dělilo od té pražské (2006) celých osm let. A zatímco v Praze zdobila dvě patra historických sálů Staroměstské radnice, v Brně se spíše tísnila, byť v nádherných chodbách Mahenova divadla.

I výstava Jan Šibík - Deset let měla letos premiéru na Staroměstské radnici. Také tentokrát se její brněnská verze v Galerii Architektury doslova tísní, a to možná ještě víc než minule. Proto mě napadá, zda Brno dokáže Jana Šibíka opravdu uctít. A také, zda jsou tu přítomny všechny fotografie, jestli tedy nejsou Brňané ochuzeni...

Přesto ve mně instalace brněnské výstavy budí větší dojem. Vlivem oné stísněnosti jsem se stal skoro součástí příběhů fotografií. Že přeháním? Menší prostor nám opravdu dává možnost komorního a o to i intenzivnějšího pocitu z vystaveného snímku. Nemůžete prostě jít od fotky daleko. Otočíte se a na dosah máte další. Ale i zde platí  - nedotýkat se!

Jan Šibík jednou uvedl, že nemůže jít na volnou nohu, protože jeho cesty jsou tak nákladné, že si je sám prostě nemůže ufinancovat. Zde jsou přitom snímky z období, kdy byl ještě součástí magazínu Reflex, i z doby nynější - kdy už na volné noze je, a přesto intenzivně cestuje dál. Sice už ne primárně jako reportážní fotograf, ale jako lektor workshopů. Ale čas na tvůrčí práci si najde. Tato výstava je toho hmatatelným důkazem.

Otázek při prohlídce se mi v hlavě honilo mnoho. Například jak to, že Šibík tak skvěle fotí? Jak to, že se nebojí jít k lidem tak blízko (fotí většinou s pevným ohniskem - bez zoomu)? Získáváme dojem, že se nedíváme na obraz reality, ale spíš na inscenované, aranžované kompozice, které ukazují, jak by mohl vypadat dokonale absurdní svět.

Bohužel, zinscenované fotografie to nejsou a jejich realita je mnohdy opravdu drastická. Vezměme si například košické sídliště Luník IX - největší romské ghetto Evropy.

Pro fotografa je nejdůležitější kniha. Šibíkova poslední se jmenuje Deset let (jak jinak) a je, stejně jako jeho vůbec první - Ďábel v nás, na výstavě k dispozici. Takže kdo si dostatečně neužije mistrových fotografií, má možnost si knihy koupit a podpořit autora na jeho dalších cestách i takto. Případně pořízením tematického kalendáře na příští rok.

Jan Šibík - Deset let
Galerie Architektury Brno
27. července - 14. září 2018
www.galeriearchitektury.cz
Foto: Robert Žďárský

Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 09/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Jan Šibík, Jan Šibík - 10 let, Stories, Galerie Architektury, Ďábel v nás, Staroměstská Radnice, Reflex
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Blanka Čechová
Jadranská snoubenka navždy
Opravdu skvělé nakladatelství
Chtěli byste zažít pravou chorvatskou svatbu, kam přijede tři sta hostů, kde se nemluví, nýbrž zpívá, stoly se prohýbají pod vahou laskomin, víno teče proudem - a celé to trvá týden? Jadranská snoubenka, Češka, která se zamilovala ve slunné Dalmácii, právě takovou svatbu chystá a musí se utkat s řadou místních zvyklostí. Občas je skóre těsné, ale láska k rybáři Baldovi, moři a zázračnému kraji nakonec zvítězí.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+