Time out

Zveřejněno dne 3. 7. 2018
PŘEDSTAVUJEME: Lamacentrum

Při výletě do hádeckého lomu jste již patrně zaznamenali, že jej pár posledních let obývají velmi neobvyklá zvířata. O tom, co stálo za myšlenkou přivést sem lamy, co s nimi můžete zažít a jaké přírodní bohatství Hády skýtají, jsme si povídali s členkou Pozemkového spolku Hády, který Lamacentrum provozuje, Stanislavou Švédovou.Za jakým účelem vzniklo právě na Hádech Lamacentrum? Čím je tato oblast výjimečná?
Lamacentrum vzniklo v roce 2011 v prostoru bývalého lomu Džungle. Ten měl být zavezen zeminou ze stavby brněnských tunelů. Tomu se naše organizace (Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Pozemkový spolek Hády) snažila zabránit, protože by tím byl zničen naprosto unikátní kousek přírody. V bezprostředním sousedství Džungle máme přírodní památku Kavky - lokalitu s výskytem velmi vzácných druhů rostlin i živočichů. A několik dalších přírodních skvostů, např. Růženin lom, Hádecká planinka, Velká Klajdovka atd.  Džungli jsme chtěli zpřístupnit návštěvníkům, vytvořit zde pro ně určité zázemí, a také pořádat ekovýchovné a zážitkové programy pro školy a školky. Výbornými prostředníky pro výuku a taky pomocníky s údržbou lomu jsou nám zvířata - v roce 2011 jsme začínali se čtyřmi lamami alpakami.


Jak se lamám coby obyvatelkám And daří v našich podmínkách?

Lamy alpaky jsou velmi přizpůsobivé. Daří se jim výborně, dokonce i parná vedra v létě si často užívají a vyhřívají se na slunci. Přesto se jim snažíme právě vysoké letní teploty trochu zpříjemnit, dostávají sprchou vodu z hadice, což je pro ně vítané osvěžení. Samozřejmě mají po celý den k dispozici stáje a stinný přístřešek. Zimu pak snášejí naprosto v pohodě, stejně jako jaro i podzim.


Vedle lam chováte ale také další zvířata...

Ano, postupně jsme se rozrostli. Přibyly ovečky, pak holandské kozy a předloni králíci. I lamí stádo máme početnější než na začátku, v současnosti je lam 11. Každý rok máme lamí přírůstky, a každý rok také od nás odrostlá mláďata odcházejí do nových domovů.


Co všechno můžou návštěvníci v Lamacentru vidět, zažít? Máte také pravidelné sezónní akce?
Už při cestě k nám si mohou návštěvníci prohlédnout naučnou stezku Hádecké lomy, která vede těsně kolem Lamacentra. Napojit se na ni mohou v etážovém lomu za hotelem Velká Klajdovka. Do Lamacentra pak mohou přijít v návštěvní dny, v současnosti sobota a neděle 10-18 hodin a středa 14-18 hodin. Provozní doba ale není stálá, v průběhu roku se mění, doporučujeme proto se vždy před plánovanou návštěvou přesvědčit na webu www.lamacentrum.cz, zda je právě otevřeno. V provozní dobu si návštěvníci mohou projít samostatně areál, kromě zvířat mohou také vyzkoušet např. geologickou bosou stezku či si prohlédnout model říčních toků. Lamy si návštěvníci užijí nejen přes plot, ale mohou za nimi přímo do výběhu. Tyto návštěvy jsou možné pouze s lektorkou a probíhají zhruba každou půlhodinu. Lektorka představí celé lamí stádo a pohovoří také o lokalitě, kde se nacházíme. Kromě běžného provozu také připravujeme každý měsíc nějakou zajímavou nedělní akci. Například v dubnu Hádecké vlnobraní, kdy mohou návštěvníci vidět stříhání našich oveček, v květnu je to exkurze do přírodní památky Kavky, v červnu Setkání se včelami, v září a říjnu většinou křtíme nově narozená lamátka a slavíme lamí narozeniny.

V týdnu máte zavřeno?
Zavřeno je jen pro návštěvníky, jinak je u nás čilý ruch i ve všední dny. Od pondělí do pátku pořádáme již zmíněné ekovýchovné programy pro školy a školky. Na ty je nutné se předem objednat. O programy se zvířaty je velký zájem, pro mnoho dětí je bezprostřední kontakt se zvířetem často zážitkem na celý život. Vracejí se k nám pak nadšené třeba s rodiči, kterým chtějí ukázat, co všechno vědí a co se naučily. Kromě těchto programů také v týdnu pečujeme o areál a další území, takže opravdu nezahálíme.


Jste zaměřeni pouze na děti nebo i na dospělé?

Návštěva Lamacentra je zážitkem nejen pro děti, máme mnoho krásných ohlasů i od dospělých.  Náš areál je velmi přírodní a nekomerční. V dnešním světě působí na mnohé dospělé jako malá oáza.
Při našich akcích dbáme na to, aby byly pestré a zajímavé pro všechny věkové skupiny.


Nabízíte také adopci jednotlivých zvířat, jak to funguje?

Zájemci si u nás mohou adoptovat kterékoliv zvíře. Dle výše částky se pak stanou pomyslným členem rodiny, dostanou adopční certifikát a pár drobných pozorností. Adopce zvířete bývá například velmi oblíbeným a také velmi nevšedním dárkem k narozeninám. Adopce nám velmi pomáhají, veškeré prostředky z nich jdou přímo zvířatům, můžeme jim pak dopřát větší komfort.


Je možné vypomoci i nějak jinak?

Jelikož se naše organizace stará o poměrně velké území, je od jara do podzimu potřebná každá ruka. Sečeme, sušíme a svážíme seno, odkřovujeme, likvidujeme invazní druhy, uklízíme, opravujeme oplocení či značení. Velmi nám pomáhají např. firemní dobrovolníci, což bývá pro lidi z kanceláří velmi osvěžující, ač fyzicky náročný den.

Foto: Lamacentrum

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 07/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Antonín Šorm
Jan Zajíc. Příběh pochodně č. 2
Albatros
Komiksové ztvárnění osudu „Pochodně č. 2“. Portrét mladého muže, na kterého se občas zapomíná, ale jehož čin se nesmazatelně zapsal do českých a československých dějin. Jan Zajíc následoval příklad Jana Palacha a 25. února se na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy upálil.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+