Hudba

Zveřejněno dne 30. 7. 2018
XXVII. mezinárodní kytarový festival a kurzy BRNO´18
předvede ve dnech 5.–11. srpna 2018 světovou špičku kytarových interpretů a pedagogů. Mezinárodní kytarový festival BRNO byl již v minulých letech významnými odbornými časopisy ve světě (Classical Guitar v Anglii, Guitart v Itálii a Soundboard v USA) řazen se k nejvýznamnějším kytarovým festivalům v Evropě. I letošní program má řadu nej.Úvodní festivalová Noc flamenca na Špilberku 5. srpna 2018 v programu nazvaném Flamenco from Andalusía and its Vibrant World představí kytaristu Javiera Conde, jenž je považován za nejtalentovanějšího z mladých flamencových kytaristů a vyznačuje se dokonalou technikou hry, slavnou tanečnici flamenca Zairu Santos, zpěváka Ismaela Solomando, perkusionistu Luise de Jerez a kytaristu Josého Conde. Celá flamencová skupina je z Andaluzie, což je jediné místo na světě, kde se hraje originální flamenco, které je zde součástí folkloru.

Vedle flamenca v barokním sále Nové radnice vystoupí na koncertech a budou vyučovat některé absolutní světové špičky kytary, které se na jiných tuzemských festivalech neuvidí: jeden z vůdčích kytaristů současnosti Costas Cotsiolis, profesor VŠ v Aténách a vítěz mnoha kytarových soutěží, René Izquierdo, profesor Milwaukee University v USA, Tom Kerstens, nizozemský kytarista, ředitel kytarového festivalu v Londýně a dle Classic FM jeden ze špičky kytarových klasiků, a přední polské duo Jakub Bokun (klarinet) & Jakub Kosciusko (kytara), složené z profesorů vysokých škol ve Wroclavi. Festival bude zakončen koncertem dne 10. srpna 2018 na Nové radnici v Brně se specialitou festivalu Kytarovým orchestrem pod vedením dirigentů Nikita Koškina z Moskvy a Vladimíra Novotného z Prahy a sólisty z mezinárodních kurzů.


V době festivalu probíhají mezinárodní kytarové kurzy vedené sólisty koncertů festivalu a předními světovými pedagogy, jakou jsou například skladatelé Nikita Koškin (Moskva), jeden z nejvýznamnějších kytarových skladatelů současnosti, Milan Tesař (prof. Konzervatoře J. Ježka v Praze), Igor Shoshyn (Bělorusko), Krzysztof Nieborak, významný polský kytarista a šéfredaktor časopisu GITARA, pedagog a výrobce mimořádných kytar Michele Greci z Itálie, pedagog na státní konzervatoři Domenica Cimarosa v Avellinu a konstruktér speciálních modelů kytar, a z Česka Vladislav Bláha (docent JAMU a prof. konzervatoře v Brně), Zdeněk Dvořák (prof. Evropské konzervatoře v Praze) a Jan Čižmář (barokní kytara, loutna), pedagog loutny na JAMU. Kurzů se každoročně zúčastní na 150 kytaristů z přibližně patnácti zemí z Evropy a zámoří (USA, Japonsko, Mexiko, Brazílie ad.). Účastníci kurzů se účastní nácviku kytarového orchestru festivalu, který vystoupí na závěrečném koncertě. 

Vedle koncertů a mezinárodních kurzů proběhne Mezinárodní kytarová soutěž GUITARTALENT, a to ve dvou kategoriích: do devatenácti let a bez věkového omezení. Mezinárodní porota složená z předních umělců a pedagogů rozhodne, kdo se stane vítězen soutěže a vyhraje první cenu, jíž je kytara nejvýznamnějšího japonského kytaráře Masaki Sakuraie a postup do finále kytarové soutěže v dubnu 2019 v Tokiu, nebo další ceny: koncertní kytary vynikajících mistrů kytarářů Santo Vruna z Itálie, Jana Schneidera z Česka ad.

Uměleckým garantem a ředitelem festivalu a soutěže je Vladislav Bláha, vítěz řady mezinárodních soutěží, jediný český kytarista, který vystoupil s recitálem v Carnegie Hall v New Yorku a mimo to koncertoval ve 45 zemích, docent JAMU a profesor Konzervatoře Brno.

Info rovněž na www.guitarcz.com.

PR
Článek otištěn v Kult 07/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Reklama:

Novinky:
Roar Uthaug
Tomb Raider - DVD
Forum Film
Laře Croft (Alicia Vikander) je 21 let a právě zdědila obrovské obchodní impérium. Její otec, bohatý šlechtic a známý dobrodruh, Lord Richard Croft (Dominic West), zmizel beze stopy před sedmi lety. Když si Lara přečte záhadný vzkaz, který jí otec zanechal, rozhodne se opustit Londýn a vyrazit do neznáma, aby přišla na to, co se mu doopravdy stalo. Vydá se po jeho stopách hledat legendární hrobku na mýtickém ostrově poblíž japonského pobřeží. Tato mise ale nebude jednoduchá. Loď, která ji měla dopravit na pevninu ztroskotá v silné bouři a Lara se ocitá sama uprostřed neznáma, vybavená jen ostrým nožem, pevnou vírou a vlastní tvrdohlavostí. Pokud se jí podaří překonat své vlastní limity a přežít toto nebezpečné dobrodružství, stane se z ní skutečný Tomb Raider.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+