Hudba

Zveřejněno dne 30. 7. 2018
XXVII. mezinárodní kytarový festival a kurzy BRNO´18
předvede ve dnech 5.–11. srpna 2018 světovou špičku kytarových interpretů a pedagogů. Mezinárodní kytarový festival BRNO byl již v minulých letech významnými odbornými časopisy ve světě (Classical Guitar v Anglii, Guitart v Itálii a Soundboard v USA) řazen se k nejvýznamnějším kytarovým festivalům v Evropě. I letošní program má řadu nej.Úvodní festivalová Noc flamenca na Špilberku 5. srpna 2018 v programu nazvaném Flamenco from Andalusía and its Vibrant World představí kytaristu Javiera Conde, jenž je považován za nejtalentovanějšího z mladých flamencových kytaristů a vyznačuje se dokonalou technikou hry, slavnou tanečnici flamenca Zairu Santos, zpěváka Ismaela Solomando, perkusionistu Luise de Jerez a kytaristu Josého Conde. Celá flamencová skupina je z Andaluzie, což je jediné místo na světě, kde se hraje originální flamenco, které je zde součástí folkloru.

Vedle flamenca v barokním sále Nové radnice vystoupí na koncertech a budou vyučovat některé absolutní světové špičky kytary, které se na jiných tuzemských festivalech neuvidí: jeden z vůdčích kytaristů současnosti Costas Cotsiolis, profesor VŠ v Aténách a vítěz mnoha kytarových soutěží, René Izquierdo, profesor Milwaukee University v USA, Tom Kerstens, nizozemský kytarista, ředitel kytarového festivalu v Londýně a dle Classic FM jeden ze špičky kytarových klasiků, a přední polské duo Jakub Bokun (klarinet) & Jakub Kosciusko (kytara), složené z profesorů vysokých škol ve Wroclavi. Festival bude zakončen koncertem dne 10. srpna 2018 na Nové radnici v Brně se specialitou festivalu Kytarovým orchestrem pod vedením dirigentů Nikita Koškina z Moskvy a Vladimíra Novotného z Prahy a sólisty z mezinárodních kurzů.


V době festivalu probíhají mezinárodní kytarové kurzy vedené sólisty koncertů festivalu a předními světovými pedagogy, jakou jsou například skladatelé Nikita Koškin (Moskva), jeden z nejvýznamnějších kytarových skladatelů současnosti, Milan Tesař (prof. Konzervatoře J. Ježka v Praze), Igor Shoshyn (Bělorusko), Krzysztof Nieborak, významný polský kytarista a šéfredaktor časopisu GITARA, pedagog a výrobce mimořádných kytar Michele Greci z Itálie, pedagog na státní konzervatoři Domenica Cimarosa v Avellinu a konstruktér speciálních modelů kytar, a z Česka Vladislav Bláha (docent JAMU a prof. konzervatoře v Brně), Zdeněk Dvořák (prof. Evropské konzervatoře v Praze) a Jan Čižmář (barokní kytara, loutna), pedagog loutny na JAMU. Kurzů se každoročně zúčastní na 150 kytaristů z přibližně patnácti zemí z Evropy a zámoří (USA, Japonsko, Mexiko, Brazílie ad.). Účastníci kurzů se účastní nácviku kytarového orchestru festivalu, který vystoupí na závěrečném koncertě. 

Vedle koncertů a mezinárodních kurzů proběhne Mezinárodní kytarová soutěž GUITARTALENT, a to ve dvou kategoriích: do devatenácti let a bez věkového omezení. Mezinárodní porota složená z předních umělců a pedagogů rozhodne, kdo se stane vítězen soutěže a vyhraje první cenu, jíž je kytara nejvýznamnějšího japonského kytaráře Masaki Sakuraie a postup do finále kytarové soutěže v dubnu 2019 v Tokiu, nebo další ceny: koncertní kytary vynikajících mistrů kytarářů Santo Vruna z Itálie, Jana Schneidera z Česka ad.

Uměleckým garantem a ředitelem festivalu a soutěže je Vladislav Bláha, vítěz řady mezinárodních soutěží, jediný český kytarista, který vystoupil s recitálem v Carnegie Hall v New Yorku a mimo to koncertoval ve 45 zemích, docent JAMU a profesor Konzervatoře Brno.

Info rovněž na www.guitarcz.com.

PR
Článek otištěn v Kult 07/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ken Kesey
Vyhoďme ho z kola ven - audiokniha
Tympanum
Audioknižní vydání unikátní rekonstruované nahrávky nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se stal ikonou generace hippies. Nezrotný karbaník, rváč a milovníka života McMurphy se raději nechá prohlásit za duševně chorého, než aby nastoupil do nápravného pracovního tábora. Stává se jedním z pacientů sanatoria pro choromyslné, kde vládne sadistická Velká sestra Ratchedová. McMurphy se však začne tvrdému režimu vzpírat. Jeho odvážné nápady vzbuzují u ostatních pacientů obdiv, strach a posvátnou úctu. Přesto však ani jeho přítel, mlčící silák indián Bromden, ani nikdo jiný, není schopen zachránit rebela McMurphyho před železnou rukou ústavního řádu. Jeho nejvyšší oběť se tak nakonec stává demonstrací nezcizitelnosti lidské svobody.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+