Time out

Zveřejněno dne 9. 1. 2018
Černá Afrika
Moje první cesta na černý kontinent v roce 1994 byla opravdu černá. S expedicí Živá Afrika jsme osm měsíců projížděli napříč Afrikou speciálem Tatra 815 a džípem Tuareg, ujeli jsme 42 000 km. Po nás už nikdo nic podobného nedokázal.... Při nešťastném pokusu o přelet nejvyšší hory Afriky však zahynuli dva naši skvělí kolegové z týmu: pilot motorového rogala Josef Petr a doktor David Pospíšil. Já jsem přežil díky náhodné změně na poslední chvíli. Kromě baterií z vysílačky leží v místě dopadu ještě vlaječka, kterou měli kluci odhodit nad Kilimandžárem. Neodhodili... Masajové z nehody vše odnesli. Velký železný pták spadl na jejich území, proto jim vše patří. Výbava, padák, foťáky, vysílačka, oblečení... Gumu z koleček rogala rozřezali na sandály. V trávě mohlo kromě trosek vznášedla ležet i mé tělo.... Zažívám nejnáročnější chvíle. Afriku mám spojenou se ztrátou blízkých. Myšlenkové návraty do míst nehody bolí. Až dopsáním knihy Živá Afrika ze mne vše padá, začínám opět žít naplno. Do Afriky se vracím, následují další zajímavé expedice. Vztah k Africe se mění v zamilovanost. S Jitkou Popelkovou zakládám CK Livingstone, se kterou realizujeme sny nejen naše... 
 


Africké naplnění...
Afrika se stává naší vlajkovou lodí. Máme v ní dnes největší výběr exotických akcí. Vyrážíme do různých koutů pestrého kontinentu, od pouští severní Afriky po Stolovou horu na jihu, od ostrovů Zanzibar, Pemba, Mauritius, Reunion a Madagaskar na východě po senegalský Dakar. Potápíme se v korálových vodách mezi delfíny, šplháme úspěšně na nejvyšší africké hory. Migrace zvířat je další z řady „životních zážitků“... Ochutnejte je také!

Déja vu
Na safari v nekonečné savaně plné zvířat mne vždy zaplaví slastný pocit volnosti a svobody. Všude kolem je nádherná podívaná. Obrovské stádo pakoňů a zeber běží nedozírnou buší. Vše má rozměr nespoutané přírody. Podobně asi vypadala naše planeta celá. Vrací se prožitek „déja vu“. Tady a takhle jsme kdysi žili… Panensky krásná zůstává už jen Afrika… Stihněte ji ještě poznat! Musíte si ale pospíšit. Ani Afrika nevydrží čekat dlouho...

Více o Africe se dozvíte na cestovatelském festivalu GO KAMERA od 18. do 21. ledna 2018 v Kongresovém centru BVV. Téma 21. ročníku festivalu je právě Afrika.
Ruda Švaříček


Rudolf Švaříček
Článek otištěn v Kult 01/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Catherine Merridale
Lenin ve vlaku
Argo
Kniha sleduje průběh Leninovy cesty z curyšského exilu přes válkou rozvrácené Německo na sever k hranicím Laponska až po závěrečné nadšené uvítání revolučními davy na Finském nádraží v Petrohradu. Autorka v ní propojuje příběh zaplombovaného vlaku i jeho svérázných cestujících s liberální únorovou revolucí v Rusku. Při putování Lenina vracejícího se po mnoha letech do vlasti využívá nepřebernou škálu soudobých svědectví. Nebýt geniálního nápadu několika německých úředníků umožnit nejproslulejšímu revolučnímu radikálovi V. I. Leninovi, ukrývajícímu se v neutrálním Švýcarsku, odcestovat do vlasti, pak by možná v Rusku nedošlo k rozpoutání takového chaosu, jenž nakonec vedl k rozvrácení země a nastolení brutální bolševické diktatury.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+