Filmy

Zveřejněno dne 10. 10. 2017
My jsme rodina – Brněnská 16 začíná
Již od středy 11. října bude v Sále Břetislava Bakaly probíhat 58. ročník mezinárodního festivalu krátkých filmů Brněnská 16. Během čtyř dnů bude promítnuto přes 90 krátkých filmů, z toho 42 soutěžních.
 


Na festival dorazí hosté nejen ze sousedních zemí, ale například také třeba z Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Ukrajiny a Maďarska. Kromě filmů se návštěvníci mohou těšit i na rozehřívací koncert Muchy, diskuzi s významnými hosty o tom, jak přežít rodinu, či na neviditelnou výstavu ve foyer sálu. Festival bude slavnostně zahájen 10. října 19:30 hod. a slavnostní zakončení s udílením cen se koná 14. října ve 20:00 hod.
 
Soutěžní filmy jsou rozloženy do jedenácti hodinový bloků a utkají se o Hlavní cenu, Cenu studentské poroty, Cenu diváků a Cenu Petra Hviždě. Vítěz Hlavní ceny, kterého vybírá pětičlenná mezinárodní porota, získá také finanční odměnu 800 eur.
 
Doprovodným filmovým sekcím je v programu vyhrazeno téměř jednáct hodin, a tak bude formát krátkého filmu představen skutečně ve své různorodosti. Diváci uvidí nejen fikční kraťasy, ale i filmy animované, instruktážní, dokumentární a umělecké.
 
Letošní podtitul zní My jsme rodina. Vyloženě tématu rodiny se dotýká především pásmo retro filmů o rodině a jejím plánování z dob socialismu. Dotkne se témat, jako je antikoncepce, pěstounská péče, nebo toho, kolik času by měli rodiče trávit se svými dětmi.
 
Do Brna dorazí také experimentátor a rakouský umělec Josef Dabernig. Jeho filmy se často týkají rodinných vazeb či hledání kořenů a často spolupracuje se svými rodinnými příslušníky. Ve filmu Hotel Roccalba účinkuje hned šest jeho příbuzných včetně jeho osmdesátiletých rodičů. Tvorba Josefa Daberniga má pro Brno zajímavé souvislosti. Ve filmu Herna účinkuje Prokop Holoubek a Barbora Šedivá a film Rose Coeli se natáčel v Adamově a Blansku.
 
Z nefilmového doprovodného programu stojí za zmínku především diskuze na téma rodiny a toho, jak skloubit rodinu a práci. Diskuze se zúčastní například dokumentaristka Apolena Rychlíková nebo grafička Tereza Rullerová. Moderovat bude umělkyně a performerka Kateřina Olivová, která se tématu mateřství a umění dlouhodobě věnuje. „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo diskuzi zahrnout do festivalového programu, protože věříme, že naše letošní téma My jsme rodina je velmi aktuální a zabývat se jeho společenským přesahem se nám zdálo důležité,“ upřesňuje umělecká ředitelka festivalu Marika Kupková. Diskuze proběhne v příjemném prostředí kavárny a vstup je volný.
 
Festival vyvrcholí v sobotu 14. října slavnostním zakončením, během něhož budou předány ceny vítězným filmům. Večerem budou provázet Ester Geislerová a Johana Švarcová.
 
Akreditace je možné zakoupit online, v infocentru v Panenské ulici a samozřejmě i na místě u akreditačního stánku ve foyer Sálu Břetislava Bakaly.
 
Festival pořádá TIC BRNO, příspěvková organizace, jmenovitě Kino Art a Galerie TIC.
 
Další informace: http://www.brno16.cz, Facebook festivalu: http://www.facebook.com/16brno.


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ken Kesey
Vyhoďme ho z kola ven - audiokniha
Tympanum
Audioknižní vydání unikátní rekonstruované nahrávky nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se stal ikonou generace hippies. Nezrotný karbaník, rváč a milovníka života McMurphy se raději nechá prohlásit za duševně chorého, než aby nastoupil do nápravného pracovního tábora. Stává se jedním z pacientů sanatoria pro choromyslné, kde vládne sadistická Velká sestra Ratchedová. McMurphy se však začne tvrdému režimu vzpírat. Jeho odvážné nápady vzbuzují u ostatních pacientů obdiv, strach a posvátnou úctu. Přesto však ani jeho přítel, mlčící silák indián Bromden, ani nikdo jiný, není schopen zachránit rebela McMurphyho před železnou rukou ústavního řádu. Jeho nejvyšší oběť se tak nakonec stává demonstrací nezcizitelnosti lidské svobody.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+