Divadla

Zveřejněno dne 7. 6. 2015
RECENZE: Ostrov, poklad, piráti, všechny vás hned uchvátí
Robert Louis Stevenson se narodil v roce... Žil, byl... Zemřel. Nudné? Nikoli v Městském divadle Brno. Dobrodružný muzikál Ostrov pokladů vykresluje značný kus života známého skotského spisovatele zabalený do tajemné záhady. Kam jenom kapitán Flint ten setsakramentský poklad mohl zakopat?

Coby malý klučina Stevenson tíhne k fantazijním světům, jsa fascinován otcovými příběhy na dobrou noc, u kterých ani nedutá. V dospělosti, stále sužován zákeřnou nemocí, poznává na letním bytě v Paříži Fanny Osbourneovou se synem Lloydem. Bez něho by knížka Ostrov pokladů vůbec nevznikla. Robertovi přirostou Fanny a klučina k srdci tak, že se za nimi přes bídný zdravotní stav plaví až do Ameriky. Jakpak ho asi za mořem přivítají? A co Jim Hawkins se svou bandou? Vyzraje na vzpouru vedenou pirátem ze všech pirátů nejpirátovějším Johnem Silverem?

Značnou část představení si pro sebe právem uzurpuje Lukáš Janota jako R. L. Stevenson (v alternaci s Alešem Slaninou) se svým odzbrojujícím zpěvem. Z jeho stínu vystupují zejména domácí mladičký Lubomír Hrdlička plus zkušený mazák Dušan Vitázek, ale i hostující Jozef Hruškoci a Lucie Bergerová drží s Brňáky krok i dech.

Projekce Petra Hlouška jsou se scénou Jaroslava Milfajta propletené pevně a soudržně. Práce s prostorem usnadňuje porozumění multidimenzionálnímu příběhu, jehož zapletenost může kdekoho zaskočit. Jenže „Neříkej hop, dokud nepřeskočíš“, tedy spíš neuvidíš – fikaně spletité, přitom konzistentní linie, svěžest hudebního nastudování a precizní režie Stanislava Slováka uchvátí a volný čas všem generacím vkusně ukrátí.

Dennis Martin, Christoph Jilo, Wolfgang Adenberg: Ostrov pokladů
Městské divadlo Brno
Psáno z veřejné generálky 15. května 2015 v 19:00


Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 06/15
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Vít Klusák
Svět podle Daliborka - DVD
Bontonfilm
Stylizovaný portrét autentického českého neonacisty, který nesnáší svůj život, jenže neví, co v něm změnit. Do stejné míry sžíravě absurdní a ledově mrazivá tragikomedie přibližuje radikální světonázor „obyčejných slušných lidí“. A když už se zdá, že ve své palčivosti nemůže jít dále, vyvrcholí zcela nekompromisním způsobem.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2017 Radek Holík
Google+