Knihy

novinka, román roku, bestseller, tip na knihu

Zveřejněno dne 29. 3. 2015
RECENZE: Pomalý let vlaštovek
Po třech letech, kdy Radka Denemarková vydala svůj Kobold, vyšel Příspěvek k dějinám radosti. V groteskním románu se jí podařilo skloubit mužský i ženský pohled na svět a pátrání po spravedlnosti života. Denemarková využívá svůj smysl pro detail a postupně spojuje jednotlivé indicie tak, aby si z nich čtenář ve finále odnesl to, co stačil v tak hutném textu zachytit.

Na počátku se zdánlivě jednoduchý případ, který začíná vyšetřováním smrti muže, začne rozvíjet do neočekávaných rozměrů. Hlavními postavami jsou tři ženy různých generací i životních postojů, jejichž minulost se postupně odhaluje. Ostatní charaktery, jako jsou Policista či Vdova, pouze reprezentují určité sociální role. Ve spojení s vševědoucím vypravěčem a polopřímou řečí se díky určité anonymitě dokonale odkrývají jejich pocity a myšlenky. V mistrných zkratkách a náznacích musí čtenář velmi pozorně luštit hlavní sdělení. Denemarková nenápadně nabaluje zdánlivě nedůležité informace. Nenásilným střídáním perspektiv vzniká ucelený obraz naší společnosti, potažmo i historie.

V ději jakoby neexistovalo vzrůstající napětí. Všechny krátké sentence v sobě mají stejnou gradaci. Závisí jedna na druhé. Každá další věta skýtá rozuzlení té předchozí. Nelze si nevšimnout podobných prostředků, které obsahuje drama. A v této důmyslné syntaxi jako symbol života, možná i smrti, prolétají vlaštovky.

Příspěvek k dějinám radosti se jeví v současné české tvorbě konečně jako román, který nejen že přináší zajímavý příběh, ale zaujme především svou nevšední formální výstavbou. Škoda, že se neobjevil v nominacích na Magnesii Literu.


Příspěvek k dějinám radosti
Radka Denemarková
Host, 2014


Simona Pinnerová
 Přidejte k článku první komentář >> 
novinka, román roku, bestseller, tip na knihu
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Tomáš Kosačík, Lucie Kosačíková
Máme to rádi zdravě
Břicháč Tom
Nová kniha Břicháče Toma „Máme to rádi zdravě“ vám opět přináší spoustu nových originálních receptů do vaší kuchyně. Jednoduchá, zdravá, a přesto výborná jídla, na kterých si pochutná celá rodina. A hlavně, tento způsob vaření vás začne bavit! Celá kniha je přehledně rozdělena do 7 kapitol. Najdete v ní vše od snídaní, přes svačiny, polévky, obědy, večeře až po zdravé mlsání.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+