Knihy

novinka, román roku, bestseller, tip na knihu

Zveřejněno dne 29. 3. 2015
RECENZE: Pomalý let vlaštovek
Po třech letech, kdy Radka Denemarková vydala svůj Kobold, vyšel Příspěvek k dějinám radosti. V groteskním románu se jí podařilo skloubit mužský i ženský pohled na svět a pátrání po spravedlnosti života. Denemarková využívá svůj smysl pro detail a postupně spojuje jednotlivé indicie tak, aby si z nich čtenář ve finále odnesl to, co stačil v tak hutném textu zachytit.

Na počátku se zdánlivě jednoduchý případ, který začíná vyšetřováním smrti muže, začne rozvíjet do neočekávaných rozměrů. Hlavními postavami jsou tři ženy různých generací i životních postojů, jejichž minulost se postupně odhaluje. Ostatní charaktery, jako jsou Policista či Vdova, pouze reprezentují určité sociální role. Ve spojení s vševědoucím vypravěčem a polopřímou řečí se díky určité anonymitě dokonale odkrývají jejich pocity a myšlenky. V mistrných zkratkách a náznacích musí čtenář velmi pozorně luštit hlavní sdělení. Denemarková nenápadně nabaluje zdánlivě nedůležité informace. Nenásilným střídáním perspektiv vzniká ucelený obraz naší společnosti, potažmo i historie.

V ději jakoby neexistovalo vzrůstající napětí. Všechny krátké sentence v sobě mají stejnou gradaci. Závisí jedna na druhé. Každá další věta skýtá rozuzlení té předchozí. Nelze si nevšimnout podobných prostředků, které obsahuje drama. A v této důmyslné syntaxi jako symbol života, možná i smrti, prolétají vlaštovky.

Příspěvek k dějinám radosti se jeví v současné české tvorbě konečně jako román, který nejen že přináší zajímavý příběh, ale zaujme především svou nevšední formální výstavbou. Škoda, že se neobjevil v nominacích na Magnesii Literu.


Příspěvek k dějinám radosti
Radka Denemarková
Host, 2014


Simona Pinnerová
 Přidejte k článku první komentář >> 
novinka, román roku, bestseller, tip na knihu
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Sojka
Učitel je ve třídě sám
Artes Liberales
Próza Učitel je ve třídě sám nepřináší zážitky ze školních lavic, jak bychom se mohli domnívat, nahlíží naopak na středoškolský svět z opačné strany: čtenáři se dostane jedinečná příležitost vidět vše očima učitele, a to od žáků přes kolegy a nadřízené až k zakořeněné byrokracii a nesmyslnosti mnohých inovací. Tato ojedinělá kniha odvážně (mnohdy s jiskřivým humorem) pootevírá dvířka do zákulisí, kam se žák ani rodič běžně nedostanou.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+