Filmy

novinka, kritika, ke stažení, download, avi, švédská komedie

Zveřejněno dne 2. 6. 2014
RECENZE: Dynamit jako nejlepší řešení
Už vidím ty dva tábory: zatímco jedni budou blaženě vrnět, jaký je Allan Karlsson ve svých letech frajer, kritici filmu s poněkud kostrbatým názvem Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel jen posměšně utrousí, že to málo co ve dvacátém století nestihl Forrest Gump, hravě dohnal tenhle švédský všudybyl.

Dlužno dodat, že čeští i zahraniční distributoři se tentokrát pokud jde o titul přísně drží románové předlohy Jonase Jonassona. Autor, švédský novinář a vlastně ještě stále i začínající spisovatel, pak přiznává, že jeho literární tvorbu nejvíce ovlivnil Haškův Švejk, a trochu i Pipi Dlouhá punčocha!

Nakolik je snímek, kombinující černočernou roadtrip komedii odehrávající se v současnosti s retrospektivními groteskně laděnými epizodkami z Allanova života, originální, necháme na posouzení divákům. Ti ale mohou v syntaxi, a nakonec i fyzických rysech hlavní postavy, vypozorovat i určitou podobnost s Menzelovým číšníkem Dítětem.

Pokud vám to z náznaků podobnosti zatím není zřejmé, vězte, že se nejspíš budete slušně bavit. Režisér Felix Herngren si totiž z Jonassonovy kuchyně vybral dobře kořeněné ingredience – neschopného policajta, bandu dementních gangstero-extremistů (pro zjednodušení jsou to skinheadi), bodrého vysloužilého výpravčího a samozřejmě čiperného starce, jenž v mládí připíjel se Stalinem, než mu zapálil gulag, nakopl Američanům vývoj atomové pumy a zmatením tajných služeb připravil půdu konce Studené války, takže to měl Gorbačov prakticky bez práce.


Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
Dobrodružný / Komedie / Drama
Švédsko, 2013, 114 min
Premiéra: 15. května 2014

Foto: Bioscop

Pavel Růžička
Článek otištěn v Kult 06/14
 Přidejte k článku první komentář >> 
novinka, kritika, ke stažení, download, avi, švédská komedie
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Robert Fulghum
Opravář osudů
Argo
George Novak přijede do Prahy, aby pátral po svých českých kořenech. Nakonec ale zjistí, že vlastně hledá odpověď na jinou otázku: Kdo jsem? Kdo si myslím, že jsem? A kdo je Vera, sousedka a přítelkyně plná pochopení, ale i tajemství? Georgeovi v jeho hledání nejvíc pomáhají nová setkání – s trochu záhadnou mladou ženou Luci Milenou nebo s bytostí, která mu předloží naprosto nečekanou nabídku. V hospodě U Devíti draků a ovce, místě pro rozhovory, otázky a odpovědi přímo stvořeném, najde pak nejedna zápletka rozřešení.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2017 Radek Holík
Google+