Knihy

pokračování Trapasy v hantecu, novinka, právě vychází na dvd,

Zveřejněno dne 27. 3. 2014
ROZHOVOR: Honza Hlaváček o životě v hantecu
Nakladatelství Omega vydá na přelomu března a dubna audioknihu nazvanou jednoduše Pohádky v Hantecu. Jejím autorem je šiřitel brněnského hantecu a muzikant Honza Hlaváček.

Na úvod mi dovolte možná trochu odvážnou otázku. Jaký smysl má hantec v roce 2014?
Je to úplně stejné, jako byste se zeptal, jaký má smysl hudba, malování či zábava v roce 2014. Hantec totiž není jen slang moravské metropole, ale zároveň to je i životní filosofie, postoj a stav duše. Pro znalce představuje specifický druh humoru s notnou dávkou nadsázky a fabulace.

Jedná se podle vás o čistě regionální záležitost, nebo má své fanoušky i v jiných koutech republiky? Bude se CD prodávat v Praze?
Vzhledem k tomu, že lidé se z Brna rozprchli za prací či novými rodinami po celé republice, bude se prodávat všude. A v Praze? Tam je těch Brňáků snad nejvíc, protože když z Pražáků někdo něco dobře umí, často se přijde na to, že je z Brna, nebo alespoň z Moravy. Jenom těch „pražských“ herců, hereček, zpěváků a zpěvaček. O CD a hantec je zájem i na Slovensku, protože hodně Slováků zde v Brně studovalo a hantecem si připomínají roky svého mládí, strávené na zdejších vysokých školách. Hodně mi píší i emigranti z USA, Austrálie, Belgie, Švýcarska, a chtějí si i tam nad hantecem zavzpomínat na své mládí, prožité ve štatlu.

Odkud jste čerpal nápady, na kterých stojí Pohádky v hantecu?
Pohádky v hantecu mají reálnou předlohu v klasických pohádkách, známých z ústní lidové slovesnosti. Já jsem jejich příběhy akorát přeložil do hantecu, děj zasadil do našeho regionu, a popravdě řečeno, často překroutil, či postavil na hlavu.

Jak dlouho jste na Pohádkách v hantecu pracoval? Co bylo nejtěžší?
Já nedovedu pracovat na povel. Píšu, jen když mám náladu. První pohádky jsem psal asi dva roky s tím, že jsem je psal do blogu a vůbec jsem na žádnou knížku nepomyslel. Až moje žena mi řekla, že je škoda to mít jen na internetu a nevydat to. Tak jsem oslovil ilustrátora a všeuměla Libora Machatu s prosbou o ilustrace a jeho práce předčila jakékoliv mé očekávání. Druhé pohádky jsem psal už na objednávku distribuce, po nečekaném úspěchu pohádek prvních. Asi pět měsíců. Nejtěžší bylo dostat se do toho ajfru a začít psát. Jak začnete, tak to jde samo. Bavilo mě se tomu poddat a čekal jsem se zájmem, kam se můj příběh stočí.

Komu je CD primárně určeno?
Milovníkům hantecu, pikantního humoru a jazykových artefaktů. Pohodářům a bohémům. Zkrátka všem, co mají rádi život a umějí ho naplno žít.

Mohl byste v krátkosti přiblížit spolupracovníky, kteří se na jeho výsledné podobě podíleli?
Prvním spolupracovníkem jsem byl já, protože jsem musel psané pohádky namluvit a zaznamenat. Při tom jsem přišel na to, že psané slovo a mluvené je něco docela jiného. Dlouhá souvětí se musí přeměnit na více kratších vět, jinak posluchač ztratí nit, což se v knížce nestane.
Druhým spolupracovníkem byl již zmíněný Libor Machata, který mne nasměroval k tomu použít hudební a efektové podbarvení nahrávky. Tyto efekty v audioverzi suplují Liborovy kresby.
A nejdůležitějším členem kolektivu byl muzikant a zvukový mistr Petr Hurdes z Blanska, se kterým léta spolupracuji na svých hudebních projektech a vydaných CD. Ten je autorem úvodních melodií, zvukových efektů a celé režie nahrávky až po finální mastering.

Na čem závisí případné pokračování projektu na dalším CD?
Je to jako se vším, rozhodne trh. Ale myslím si, že lidi mají dobrý vkus, a proto se první náklad CD Pohádek v hantecu brzy přemístí z pultů prodejen do přehrávačů v obývacích pokojích hantecumilovných posluchačů.


Ivo Michalík
 Přidejte k článku první komentář >> 
pokračování Trapasy v hantecu, novinka, právě vychází na dvd,
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Julian Earl
Kráva na stromě
Alpress
Veterina, to je dřina. Ale i nekonečná zábava… Autor podává svědectví o náročné a občas i nevděčné práci venkovského zvěrolékaře, která se leckdy neobejde bez hořkých, či naopak humorných situací, ať už ze strany zvířat, anebo těch, kteří se o ně starají.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+