Knihy

Zveřejněno dne 20. 2. 2016
RECENZE: Po Praze jezdí černá sanitka

Tramvaje cinkají, děti chodí do školy, ale tam někde pod povrchem se skrývá okultní Praha. Jejím faktickým vládcem je mág Adam Drtikol, který se nehodlá o nadvládu nad městem s nikým dělit. Zavedené pořádky naruší několik mladých lidí, kteří zjišťují, že mají také magické schopnosti. Právě o nich vypráví román Sbírka ctností od Petry Lukačovičové.


 
Studentovi Markovi se začaly zdát podivné sny. Pokud nezasáhne, události ze snů se splní. Jednou se mu zdá o mladé servírce, na kterou někdo v noci zaútočí. Podaří se mu ji najít, ale brutálnímu napadení nezabrání. Zatímco Marek už chce volat záchranku, číšnice Jana zjistí, že není vážně zraněná. Má stejně jako Marek zvláštní schopnosti. V jejím případě je to bleskurychlá regenerace. Brzy nato se k nim přidá ještě Luisa, která umí mluvit s knihami.
 
Jana s Markem pátrají po tom, proč na Žižkově ožívají městské mýty, jako je černá sanitka, Louisa se zaplete s postarším profesorem Novotným. Ten ví o jejích schopnostech a chce, aby mu pomohla se zvláštním odeklínacím rituálem.
 
Marek má další ze svých snů. Tentokrát věští smrt. Začíná závod s časem a mladí lidé musí rychle pochopit, do jaké hry se zapletli.
 
Na začátku může být čtenář trochu zmatený z postav, které se představují rychle jedna za druhou. Brzy se však dobře orientuje. Děj se rozbíhá ve svižném tempu a čtenář je zvědavý na každý další krok postav. Jednotlivé dílky skládačky do sebe perfektně zapadají. Jedinou výjimkou je milostná scéna, která je dobře napsaná, ale působí nadbytečně. 
 
Celý příběh se odehrává v prostředí inspirovaném RPG hrou Unknown Armies.
 
Sbírka ctností
Petra Lukačovičová
Mytago, 2015

Kateřina Foltánková
Článek otištěn v Kult 02/16
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Robert Kvaček, Dušan Tomášek
Generál šel na smrt. Životní příběh Aloise Eliáše
Epocha
Příběh za 2. světové války ojedinělý: Poprava předsedy vlády země okupované Němci! Hitlerovci se jí dopustili v červnu 1942 na pražské střelnici v Kobylisích. Na rozdíl od stalinistů nacisté, jisti si svým vítězstvím, se podobnými vraždami veřejně chlubili. Alois Eliáš nebojoval běžnými zbraněmi jako Morávek, Mašín a Balabán. Jeho zbraní byla vojenská lest, předstírání a oddalování, získávání času a snaha o narušení záměrů protivníka. Za těžkých podmínek udržoval rádiové i kurýrní spojení s prezidentem Benešem v Londýně a využíval i dřívější známosti s protektorem Neurathem z mírových jednání v Ženevě. Svedl nejeden „ústupový“ boj s K. H. Frankem. Byl si vědom toho, že mu hrozí smrt. Jiným pomohl k emigraci, ale sám nabídku emigrovat odmítl. Teprve v den nástupu Heydricha v září 1941 byl zatčen a odsouzen k smrti. Zemřel jako hrdina.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+