Knihy

Hypnotizér, pokračování, detektivní román, thriller, akce, Švédsko,

Zveřejněno dne 21. 12. 2011
RECENZE: Kepler dobývá trh s Paganiniho smlouvou
Před rokem jsme si mohli poprvé přečíst Hypnotizéra. Thriller vzbudil mnoho pozitivních reakcí a „autor“ začal být označován za druhého Larssona. Nyní je na řadě Paganniniho smlouva. Hypnotizéra i Paganiniho smlouvu lze označit za nervydrásající příběhy. Musí zaujmout odpůrce detektivek i zapřisáhlé stoupence Larssonova Milénia.

Ač se může zdát, že jsou si autoři podobní, opak je pravdou. Za pseudonymem Lars Kepler se skrývají manželé Alexandra Coelho a Alexander Ahndorilovi. Larsson tvořil čtivě, avšak pozvolně, aby čtenář stihl informace vstřebávat. Naopak manželé Ahndorilovi píší strhujícím tempem, jako by měli daný určitý počet stran a snažili se děj urychlit. Neustále jsme nuceni přehodnocovat úsudek o závěrečném rozuzlení.

I Paganiniho smlouva představuje více thriller než detektivku. Nezáleží na tom, kdo je vrah, ale na událostech, které se dějí zrovna tak a ne jinak. Že mírová aktivistka Penelope Fernandezová a její přítel mají v patách profesionálního zabijáka je zajímavé, avšak čtenář se ptá proč.

Kriminální inspektor Joona Linna již dříve vyřešil případ ztraceného syna hypnotizéra Erika Maria Barka. Nyní se snaží přijít na to, proč chce někdo zabít Penelope a jakou roli hraje fotografie, kterou měla přilepenou na okně.

Joona Linna připomíná detektiva Colomba. Až na to, že se umí prát a nenosí dlouhý kabát. Naše sympatie si získá okamžitě, jelikož mu vskutku nic neunikne. K aroganci má však daleko. Jeho inteligentní humor se švédskou vážností z něj dělá autoritu, kterou podceňují jen ti, jež se snaží dopadnout.

Strhující thriller Paganiniho smlouva si zaslouží nemalou pozornost. Není detektivkou, kde záleží na detailech. Když jednou začnete číst, nedokážete přestat. Jen litujete, že kniha neobsahuje ilustrace. Tak moc toužíte spatřit tu jednu fotografii, která změní životy tolika lidem.

Michaela Dočkalová


Paganiniho smlouva
Lars Kepler
Host 2011, Brno


Redakce
Článek otištěn v Kult 12/11
 Přidejte k článku první komentář >> 
Hypnotizér, pokračování, detektivní román, thriller, akce, Švédsko,
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Paul Gordon, John Caird
Jane Eyrová
Městské divadlo Brno
Muzikál vypráví romantický příběh lásky mezi Janou a Edwardem Rochesterem spolu se všemi, místy až hororovými liniemi známého příběhu. Dospívající Janě zemře nejbližší přítelkyně Helena, od které se ovšem naučí, že nejhorším nespravedlnostem lze čelit odpuštěním, a díky tomuto mottu se nakonec dočká zaslouženého štěstí.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+